Türkçe

Your rights are protected!

Do not forget to write to us for any questions and comments.

Information Society Services

Şirket Bilgileri

Şirketin Ticari Ünvanı ve Merkezi

İstanbul Ödeme ve Elektronik Para A.Ş.

Vergi Dairesi

Zincirlikuyu

Vergi Numarası

481 061 8489

Şirketin Sicil Yeri

İstanbul

Şirket Türü

Anonim Şirket

Taahhüt Edilen Sermaye Miktarı

32.000.000 TL

Ödenen Sermaye Miktarı

32.000.000 TL

Mersis No

0481061848900010

Genel Müdürlük Adresi

Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent Plaza No:173 10.kat No:34 Şişli/İstanbul

Telefon

0212 280 66 95

Fax

0212 280 66 96

E-posta

destek@ist-pay.com

Denetim Bigileri

Denetim Merci

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.

Adres

Hacı Bayram Mah. İstiklal Cad. No:10 06050 Ulus Altındağ Ankara

İletişim

+90 312 507 50 00

Web

www.tcmb.gov.tr

Denetçi Firma

Denge Bağımsız Denetim SMMM A.Ş.

Adres

Hürriyet Mah. Dr. Cemil Bengü Cad. Hak İş Merkezi No:2 Kat:1 Çağlayan- Kağıthane/İstanbul

Telefon

+90 212 296 51 00

Faks

+90 212 296 51 44

Web

www.mazars.com.tr

Ortaklık Yapısı ve Yönetim Kurulu

Ortaklar

Sermaye TL Pay Oranı %

Yönetim Kurulu Başkanı-Asım SARRAF

32.000.000 TL 100

Yönetim Kurulu Üyeleri - Süreyya SARRAF

Doç. Dr. İbrahim Sırma


Fraud Information and Fraud Types

1. KULLANICI BİLGİLENDİRMESİ

Sayın Kullanıcı,

İstanbul Ödeme ve Elektronik Para A.Ş. (İst-Pay) tarafından sunulan hizmetleri kullanırken;

 • İnternet sayfalarının güvenli (https) bağlantısı olduğuna ve SSL sertifikasının geçerli olmasına
 • İst-Pay sosyal medya adresleri olarak aşağıdakilere itibar edilmesini önemle bilgilerinize arz eder, konuya ilişkin olarak bilgilendirildiğinizi kabul ve beyan etmiş olursunuz.

Facebook: https://www.facebook.com/istanbulodeme/
Twitter:https://twitter.com/istanbulodeme/
Instagram:https://www.instagram.com/istanbulodeme/
Linkedin:https://www.linkedin.com/company/istanbulodeme/mycompany/
İletişim mail: info@ist-pay.com
İletişim tel: +90 (212) 280 66 95 / 96

Şüpheli bir durumla karşılaştığınızda lütfen 0212 280 66 95 nolu çağrı merkezimizi arayınız.


2. DOLANDIRICILIKLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Kendinizi Dolandırıcılıktan Koruyun

Dolandırıcılar Önce Güveninizi Kazanır, Sonra Paranızı Çalar.

İst-Pay'i sadece tanıdığınız kişilere para göndermek için kullanın. Asla şahsen tanımadığınız bir kişiye para göndermeyin. Dolandırıcılar; Telefon, geleneksel posta, e-posta ve internet gibi her türlü yolu denerler. Güveninizi kazanırlar ve sizi tuzağa düşürdüklerinde sizden para isterler; ardından da parayı alıp kaçarlar. Sizi tuzağa çekmek için kullandıkları senaryolar sürekli değişir.

Tuzağa düşmemek için aşağıdaki yöntemleri bilgilerinize sunarız:

 1. Telefon Dolandırıcılığı: Dolandırıcı, telefonla sizi arayarak benzer şekilde inandırıcılığı sağlamak için arka fonda polis telsizi, yazıcı sesi ya da bankadan aradığına ilişkin sesleri taklit edebilmektedir. Telefonda kendini polis, savcı veya bir kamu görevlisi olarak tanıtarak sizden para talep eden kişilere dikkat ediniz. Bir kamu görevlisi asla size telefon ederek para transferi yapmanızı istemeyecektir.
 2. Sosyal Medya Dolandırıcılığı: E-posta, SMS ya da sosyal medya aracılığıyla güven ortamı oluşturup paylaşılan bağlantının tıklanmasını sağladıktan sonra sahte internet sitesine yönlendirerek güvenlik açısından kritik bilgileri ele geçiren dolandırıcılık türüdür. Bu şekilde gerçekleştirilen dolandırıcılıklar genellikle Yemleme (Phishing) olarak da bilinmektedir.​

İst-Pay tarafından sunulan hizmetleri kullanırken:

 • https uzantılı olmasına,
 • SSL li olmasına,
 • İst-Pay Sosyal Medya adresleri olarak aşağıdakilere:

Facebook: https://www.facebook.com/istanbulodeme/
Twitter:https://twitter.com/istanbulodeme/
Instagram:https://www.instagram.com/istanbulodeme/
Linkedin:https://www.linkedin.com/company/istanbulodeme/mycompany/
İletişim mail: info@ist-pay.com
İletişim tel: +90 (212) 280 66 95 / 96

itibar edilmesini önemle rica ederiz.

3. İnternet ve Mobil Cihaz Dolandırıcılıkları: Virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve truva atı, vb. zararlı programları bilgisayar ya da cep telefonuna bulaştırma yoluyla kişisel ve finansal bilgileri (internet/mobil bankacılığı/İst Pay şifresi, SMS ile iletilen mobil onay kodu, vb.) ele geçirmeyi amaçlayan dolandırıcılık türüdür.

3.1. Bilgisayar ve Mobil Cihaz Zararlı Yazılımları: Bilgisayar ve mobil cihazlara zarar vermek, bilgi çalmak, vb. amaçlarla hazırlanmış kötü amaçlı yazılımlardır. Örnek olarak virüsler, truva atları, solucanlar verilebilir.

3.2. Site Trafiği Yönlendirme (Pharming)​: Farming, adres çubuğuna doğru internet adresi yazılmasına rağmen (örneğin; www.ist-pay.com.tr), dolandırıcıların DNS (Alan Adı Sistemi) ayarlarını bozarak internet sayfasını sahte bir internet sayfasına yönlendirmesi yoluyla gerçekleştirilen dolandırıcılık türüdür.

Dolandırıcılar bazen insanları para transfer etmeye teşvik eder. Şu amaçlarla kendisine para göndermenizi isteyen bir kişiye para transfer etmeyin:

 • Teyit etmediğiniz bir acil durum.
 • İnternet alışverişi.
 • Anti-virüs koruması.
 • Gayrimenkul depozitosu veya ödemesi.
 • Çekiliş veya ödül kazanma iddiası.
 • Vergi ödemesi.
 • Yardım bağışı.
 • Gizli müşteri olarak görevlendirilme.
 • İş fırsatı.
 • Kredi kartı veya kredi ücreti.
 • Kiralık mülk sahtekarlığı.
 • Sahte Çek sahtekarlığı.
 • İlişki Sahtekarlığı.
 • Göçle ilgili bir konunun çözümlenmesi.

4. Yapılan transfer işlemine ilişkin referans numarası, şifre, kişisel veri, bilgi, tutar, alıcı vb. bilgileri asla üçüncü kişilerle paylaşmayın.

5. Sizin kazandığınıza dair bir ödül olduğu söylenerek sizden ödülü almak için vergi veya komisyon ödemesi talep edilmesi durumunda bunun bir dolandırıcılık girişimi olabileceğini düşünerek dikkatli olunuz. Kazandığınız bir ödül olduğundan bahisle bunu talep etmek için para havalesi yapmanız gerektiğini iddia eden sözde çekiliş, ödül veya piyango şirketi temsilcilerine dikkat ediniz. Bu şekilde bir ödülü kazanmak için havale yapmanızı şart koşan ancak karşılığında hiçbir şey vermeyen hileli yarışmalar düzenleyen bir organizasyon olabilir.

6. Yurtdışında yaşayan akrabalarınızdan miras kaldığı ancak bu mirası alabilmek için sizden vergi veya komisyon, para talep edilmesi durumunda bunun bir dolandırıcılık girişimi olabileceğini düşünerek dikkatli olunuz.

7. Para transferi işlemlerinizle ilgili bilgileri her zaman gizli tutunuz. Birinin sizi dolandırmaya çalıştığını düşünüyorsanız emniyet yetkilileri ve İst Pay ile iletişime geçiniz.

8. Para transferi yaparsanız, gönderim yaptığınız kişi parayı hızla alır. Para ödendikten sonra, İst-Pay sınırlı koşullar altında olması haricinde dolandırıcılık kurbanı olsanız dahi size geri ödeme yapamayabilir.

9. Dolandırıcılık kurbanı olduğunuza inanıyorsanız emniyet güçleri/polis ve 0212 280 66 95 numaralı çağrı merkezimizi arayınız.

Bilginize,

İstanbul Ödeme ve Elektronik Para A.Ş.

Information on the Law on the Prevention of Laundering Proceeds of Crime

Değerli Kullanıcılarımız, 

5549 Sayılı Kanun'un 15 inci maddesine göre; Kuruluşumuz nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, kendi adına ve fakat başkası hesabına hareket eden kimse, bu işlemleri yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğini tarafımıza yazılı olarak bildirmediği takdirde altı aydan bir yıla kadar hapis veya beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.   

Bu itibarla, Kuruluşumuz nezdinde 5549 sayılı kanun, ilgili yönetmelik ve tebliğler çerçevesinde kimlik tespitini gerektiren işlemleri yaptıran gerçek ve tüzel kişilerin, başkası hesabına hareket etmesi halinde, işlemin gerçek mahiyetine uygun şekilde kimin hesabına hareket ettiğini Kuruluşumuza yazılı olarak beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. 

Anılan düzenleme çerçevesinde, herhangi bir yasal yaptırıma maruz kalmamanız için kimlik tespitini gerektiren işlemleri, kendi adınıza ve fakat başkası hesabına hareket ederek gerçekleştirecek iseniz bu durumu Kuruluşumuza yazılı olarak beyan ederek tereddüt ettiğiniz hususlarda personelimizden bilgi almanızı önemle rica ederiz.

Bilgilerinize sunarız. 

Saygılarımızla
İstanbul Ödeme ve Elektronik Para A.Ş.

KVKK

LIGHTING TEXT UNDER THE LAW ON THE PROTECTION OF PERSONAL DATA


İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. The personal data in İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. are under warranty. İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. as, we take the necessary technical and administrative measures to ensure that personal data is safely stored and processed in accordance with the law, in accordance with the Law on the Protection of Personal Data No. 6698 (“Law”). Within the scope of this Law on the Protection of Personal Data, a Clarification Text has been issued in order to inform you within the scope of the transfer and transfer of data.

1. For What Purpose Personal Data Can Be Processed

Your personal data shall be processed by İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. in accordance with the Law. Although it may vary depending on the service provided by İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. automatically or non-automatically, İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. units and offices, website, social media channels, mobile applications and similar means can be collected verbally, in writing or electronically. When you use our website or visit our website and social media channels, your personal data will be created and updated and processed. .S. by;

• To ensure that our legal obligations are fulfilled as required or required by legal regulations,
• İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. To carry out the necessary work by the relevant units in order to carry out the commercial activities specified in the articles of association in accordance with the legislation and the relevant company policies, and to carry out the activities in this direction, determination, planning and implementation,
• İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. Customizing the service products and projects offered by the company according to the tastes, usage habits and needs of the people concerned, providing information about products, services and projects,
• Providing an effective customer service,
• Presenting services and offers,
• Carrying out all kinds of marketing and advertising activities,
• Determining visitor profiles,
• Ensuring the commercial reliability of İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş.,
• Ensuring that requests, demands and complaints are answered and resolved,
• Providing support services to Customers and Visitors within the scope of the contract and within the framework of service standards,
• İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. Establishing and managing information technology infrastructure,
• Marketing, compliance management, vendor/supplier management,
• Planning, auditing and execution of information security processes,
• br>• Planning and execution of employees' access authorizations to Data Owner information,
• Follow-up of financial and/or accounting transactions, including billing,
• Follow-up of legal affairs,
• Planning and execution of corporate communication activities,
• It can be processed in order to ensure that the data is correct and up-to-date.


2. Transfer of Personal Data and Transfer Purposes

Your personal data; In accordance with the basic principles stipulated by the Law and in accordance with the personal data processing conditions and purposes specified in Articles 8 and 9 of the Law, in line with the legitimate and lawful personal data processing purposes of ISTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. VE ELECTRONIC MONEY INC. for the following purposes; the necessary work to be done by our business units to benefit you,
• Ensuring the legal and commercial security of the persons with whom we have business relations (administrative operations for communication carried out by İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş., İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. To ensure the physical security and control of the locations of . İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A.Ş. authorities, business partners, suppliers, shareholders, legally authorized institutions and organizations.

Your personal data will be transferred to ISTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA A. You can get detailed information about the transfer by www.ist-pay.com.

Terms of Use and Agreement

 1. Send money to your friends, family or people you know, never send money to people you don't know, to protect yourself from fraud and fraud.
 2. Scammers may ask you to send money by stating that you have won a prize or by presenting themselves as a police/police chief/prosecutor on the phone. Please note that such cases will be fraud and fraudulent transactions. REMEMBER, a government official will never phone you and ask you to transfer money.
 3. Fraudsters may demand money from you for the solution of a job promise/job opportunity or immigration-related issue, do not respect those who ask you to send them money for these purposes.
 4. If you think you have been exposed to fraud and fraud, contact us at +90 212 280 66 95/97/98.
 5. Reference number, amount, recipient/sender information, etc. for the Money Transfer transaction. Never share it with third parties. The reference number, amount, recipient/sender information regarding the Money Transfer transaction should not be shared with anyone, including the Company Personnel and the representative, except for money sending and receiving transactions, and should not be disclosed to persons other than the parties to the transaction through any means of communication. If the payment transaction is fraudulent or unauthorized due to the lack of protection of the said information by the User or due to the fault of the User, the User shall be liable for any direct and/or indirect damages arising from the said transaction.
 6. Once your money transfer transaction has been paid to the recipient, no cancellation or refund can be made.
 7. As Ist-Pay, no promotion or product information is sent to your e-mail address and mobile phone number. We do not ask you for personal information in any e-mail or SMS. Please do not trust such e-mails and SMS.
 8. You can confirm that the service point you use is our official ist-pay representative on our website www.ist-pay.com. If you have a suspicious service point, please contact us and report it.
 9. You can find our one-time service agreement here.
  Istanbul Payment and Electronic Para Inc. Contact Information
  Phone: +90 212 280 66 95/97/98
  Postal Address: Esentepe Mah. Büyükdere Caddesi Levent Plaza Blok No: 173 Inner Door No: 34 SISLI/İSTANBUL
  E-mail: info@ist-pay.com
  Central Bank of the Republic of Turkey( CBRT) Contact Information Phone : (312) 507 50 00 Postal Address : Hacı Bayram Mah. Istiklal Cad. No:10 06050 Ulus Altindag Ankara

Arbitration Committee

  Dear individual customer, you have submitted a written application to our organization regarding the dispute (which is of an individual nature and therefore not within the scope of commercial activity) arising from the services we provide, within 2 years at the latest, from the date of the disputed transaction or action. and this application, within 20 days from the date of application; If no response has been received, within 60 days from the date of response, starting from the end of the 20-day period for which a response must be given, or if your application is answered negatively or if you do not find the response sufficient, Association of Payment and Electronic Money Institutions of Turkey (“TODEB”) Retail Customer In accordance with the Regulation on the Principles and Procedures of the Arbitration Committee (Link) , you have the right to apply to the TÖDEB Individual Customer Arbitration Committee.

  You can download the application form to TÖDEB Retail Customer Arbitration Committee from the link below or www.todeb.org.tr available on the website. The form can be submitted electronically via www.todeb.org.tr address after filling in the relevant information and uploading the necessary documents.

  https://todeb.org.tr/hakemheyetibasvuruformu/

  Click here for all detailed information about applying to the TÖDEB Retail Customer Arbitration Committee ( https:// todeb.org.tr/page/bireysel-musteri-hakem-heyeti/56/ ). You can also view the Information Brochure (Link).

Cookie Policy and Privacy

COOKIE POLICY AND PRIVACY

As İSTANBUL ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA ANONİM ŞİRKETİ (VKN: 4810618489) (“Ist-Pay” or “Company”), we pay utmost attention to protect and process the personal data of our www.ist-pay.com (“Website”) visitors in accordance with the Law no.6698 on the Protection of Personal Data and Secondary Legislations (“Personal Data Protection Legislations”). Within the scope of the disclosure obligation arising from the Personal Data Protection Legislation of Ist-Pay, we would like to inform you about the general principles to be followed within the scope of the operation of our website, the cookies that we use, and your personal data processed through cookies with this “Cookie Policy and Privacy”.

Privacy and Information Security

a. The information provided at www.ist-pay.com is provided "as is" and "as available". Ist-Pay does not guarantee the accuracy, adequacy and completeness of this information and explicitly disclaims any liability arising from errors or omissions in this information. The Company provides no implied, express or statutory warranties, including but not limited with the warranties of non-infringement of rights of third parties, warranty of ownership, suitability for a particular purpose and/or absence of computer viruses with this information.

Ist-Pay takes all necessary security precautions and all kinds of technical and administrative measures on IT systems in order to prevent any unauthorized access to this information. Ist-Pay will inform the relevant users and authorized administrative authorities, as stipulated in the legislation, in case of a malicious and unauthorized access to personal data or any technical or administrative violations.

b. Occasionally, some of our electronic service channels may provide links to certain electronic media, such as third-party websites. The commitments and principles contained in this text are valid only for electronic service channels of Ist-Pay and do not cover other third-party environments. Other electronic media to be accessed via link may have different and unique privacy assurance and terms of use and these conditions may correspond to a lower level of security than those provided by Company. Ist-Pay cannot be held responsible for this situation. The accuracy of the information provided on these sites and the qualifications of other links provided from these sites have not been investigated and verified by Company. In this respect, Ist-Pay cannot be held responsible for the use of information, ethical principles, confidentiality principles, quality and service quality of third-party electronic media, used for advertising, banners, content or any other purpose on www.ist-pay.com and any material/intangible damages and losses that may occur in these environments.

c. Except for the negligence and responsibility during the use of the Website, Company and/or its employees cannot be held responsible for any damages and losses, including but not limited to any direct or indirect damages, losses and expenses arising directly or indirectly as a result of any performance failure, error, deficiency, interruption defect, delay in operation and/or transportation, computer virus and/or line and/or system failure, including but not limited to cases that cannot be expected from Ist-Pay or force majeure cases.

d. In your activities within the Website, you agree in advance that you will not produce and share content that is contrary to general morality and decency, contrary to the law, damaging the rights of third-parties, misleading, offensive, obscene, pornographic, damaging personal rights, violating copyrights, promoting illegal activities in any part of the site. Otherwise, the Website authorities may suspend or terminate such accounts and reserve the right to initiate legal proceedings, with the responsibility for the damage solely on your side. For this reason, the Company reserves the right to share information requests from judicial authorities regarding activity or user accounts.

e. In any dispute that may arise between you and Ist-Pay regarding the use of the Website, the books, records, documents and digital records of Ist-Pay will be accepted as evidence in accordance with the Code of Civil Procedure No. 6100, and you agree that you will not object to these records.

Which Type of Cookies Do We Use?

Cookies are small data containing files formed by a website in your device and contain data in name-value format. Accordingly, the cookies we use via your visit to our Website enable the information about your visit to be kept and used in your following visits.

The cookies formed and read only by our Website are the primary cookies. The content presented on our Website is also provided through domain names other than the domain name in the access address. In such circumstances each domain name creates a specific third-party cookie. Cookies we use in our Website and their purposes are as follows:

1. Session Cookies: Session cookies are valid during your visit to the Website and keep their validity until you close your internet browser.

2. Persistent Cookies: These cookies hide in your browser and keep their validity until their date of expiry or the time you delete. The information collected by these cookies cannot be used for marketing purposes. If the use of such cookies is not allowed, various parts of the Website may not be available.

3. Compulsory/Essential Cookies: They are compulsory for the website to work properly and for you to benefit from the services or features. The information collected by these cookies cannot be used for marketing purposes. If the use of such cookies is not allowed, various parts of the Website may not be available.

4. Functional and Analytical Cookies: These cookies are used to remember your choices during the visit, provide an effective use of the site, optimize the Website according to the requests and store the data about how you use the site. In compliance with its qualifications these cookies may contain your personal data. The language preference is one of the examples to the data processed via these cookies.

Through the third-party cookies in our Website, we aim to provide you a more productive and functional internet experience. In order to secure your personal data, Ist-Pay has a privacy agreement, which is compatible with the Personal Data Protection Legislations, with all these third-party service providers.

Purposes and Legal Reasons for Processing Cookies

Cookies; It is used to perform the basic functions required for the operation of the Website (for example, if the members who log in do not need to enter their password again while visiting different pages on the Website), to analyse the Website and to increase the performance of the Website (for example, integration of different servers on which the Website is working, determining the number of visitors to the Website and making performance settings accordingly or making it easier for visitors to find what they are looking for), to increase the functionality of the Website and to provide ease of use (for example, sharing to third-party social media channels on the Website, remembering the user name information or search queries in the next visit of the visitor to the Website).

Technical cookies are used to perform the basic functions necessary for the operation of the Website. Technical cookies, in order to provide the Website to you in a working manner, processed based on legal reasons stated in Article 5/2/c of the Personal Data Protection Law No.6698 (“PDPL” or “the Law”), “it is necessary to process personal data belonging to the parties of the contract, provided that it is directly related to the establishment or execution of a contract”. Other cookies, rather than technical ones, are processed on the basis of the legal reason that “data processing is mandatory for the legitimate interests of the data controller, provided that it does not harm the fundamental rights and freedoms of the relevant person” specified in Article 5/2/f of the Law.

In addition, the types of cookies that require explicit consent in your cookie preferences, which are transmitted to be managed within the scope of this Cookie Policy and Privacy, are processed based on the legal reasons of your explicit consent in Article 5/1 of the Law.

Storage and Accessibility of The Cookies

The cookies formed by our Website are stored in your computer through your internet browser used to access our Website. The content of these cookies is only accessible by our Website under the domain name www.ist-pay.com and if you use the same browser remote access is also possible.

Management and Usage of the Cookies

Your internet browsers automatically accept the cookies used in the sites you generally visit. The use of cookies in order to use our Website is not mandatory, but if you set your browser to block all cookies, the quality of your user experiences may fall and may prevent you from accessing our Website or benefit the various functions provided in our Website. In particular, technical cookies enable the Website to fulfill its basic functions (for example, the information you enter in the name of signing into the Website is transferred to Ist-Pay internet servers, enabling you to log in to the Website, saving your login information if you prefer, etc.). Since technical cookies constitute the technical operation of the Website, if you turn them off, it may be possible that some functions on the Website will not work properly.

You can configure your browser to block cookies for all or specific websites, warn when a cookie is formed, block the third-party cookies, or assume all cookies as session cookies. On the other side, you can delete cookies stored on your device through your browser or view the list of these cookies and their values and follow them. You can click on the browsers listed below and get a detailed information about its cookie management.

In Addition;

 • Click here to turn off Cookies managed by Google Analytics.
 • Click here to manage the personalized advertising experience provided by Google.
 • In terms of cookies used by many companies for advertising activities, preferences can be managed through Your Online Choices.
 • The settings menu of the mobile device can be used to manage Cookies on mobile devices.
 • For more detailed information about cookies, you can visit www.aboutcookies.org or www.youronlinechoices.eu or use the “Privacy Badger” application (www.privacybadger.org/)
 • Ist-Pay uses cookies within the scope of the Data Protection Statement in addition to this Cookie Policy and Privacy and reserves the right to change the terms.

Security of Your Personal Data

Cookies are not used for purposes other than the ones stated in this Cookie Policy and all related processes are carried out in accordance with Personal Data Protection Legislations. Your personal data obtained via cookies are processed, stored, and secured by Ist-Pay in compliance with Personal Data Protection Legislations. Data Protection Statemens specific to the process regarding the non-cookie personal data processing activities will be presented to you for your review where appropriate.

Your Right to Information

You may submit your requests within the scope of Article 11 of the Law "which regulates the rights of the data subject" to Ist-Pay in accordance with the "Communiqué on the Procedures and Principles of Application to the Data Controller". You can review the PDPL Application Form, provided in this context and is available on the website.

"Cookie Policy and Privacy" will be updated by the Company occasionally due to varying laws, regulations or operational requirements.

This policy was updated on 02/05/2023.


We Value Your Privacy

By clicking “Accept”, you agree to applying a mandatory cookie policy in order to provide you with a better service.

Cookie Policy and Privacy.